Zawsze mam problem z szybko stygnącą kawą, a lubię ją pić wtedy gdy jest gorąca, albo przynajmniej bardzo ciepła. Lubię też rozkoszować się smakiem kawy i wydłużać ten czas. To wszystko niestety sprawia, że moja kawa po dziesięciu minutach jest już dla mnie za zimna. Mogłabym sobie przygotować kawę w kubku termicznym, ale nie lubię z nich korzystać w domu, dlatego wydziergałam otulacz na kubek.

Wybrałam z moich zapasów włóczkę z merynosów Lang Yarns Merino + w kolorze musztardowym, bo to była jedyna włóczka, która kojarzyła mi się z jesienią. Jest bardzo przyjemna i mięsista w przerabianiu. Producent zaleca druty nr 4,5 – 5,5; ja dziergałam na 5. Zużyłam bardzo niewiele włóczki z jednego motka (motki ważą 50 g).

Chętnych zapraszam do wykonania.

JAK ZROBIĆ OTULACZ NA KUBEK
 1. Na początku musimy wykonać próbkę z wybranej włóczki na wybranym rozmiarze drutów. Próbka jest potrzebna, żeby wyliczyć odpowiednią liczbę oczek potrzebną do nabrania na druty. Przerabiamy w tym celu kawałek robótki o wymiarach nieco większych niż 10 cm x 10 cm. Następnie przykładamy linijkę do naszej próbki i sprawdzamy ile oczek i rzędów przypadło u nas na 10 cm w poziomie i w pionie (ja musiałam nabrać 17 oczek i 20 rzędów, żeby uzyskać 10 cm robótki).
 2. Zdejmujemy miarę z wybranego kubka. Ja wybrałam kubek z uchem, rozszerzający się ku górze. Mierzymy obwód kubka w dolnej części i wysokość jaką chcielibyśmy, żeby miał nasz otulacz. U mnie otulacz zaczyna się ok 1 cm powyżej dolnej krawędzi i kończy się ok 1 cm poniżej górnej krawędzi.
 3. Wiedząc ile oczek odpowiada 10 cm (z wykonanej próbki), obliczamy ile musimy nabrać oczek, aby uzyskać długość obwodu kubka.
 4. Przerabiamy ściegiem dżersejowym (naprzemiennie w rzędach oczka prawe i oczka lewe) tyle rzędów aby uzyskać żądaną wysokość otulacza.
 5. Zamykamy oczka, a w ostatnie oczko wbijamy szydełko i robimy kawałek zwykłego łańcuszka. Będzie to nasza pętelka na guzik. Przyszywamy wykonany łańcuszek do brzegu robótki.
 6. Zszywamy dół naszego otulacza (tylko do wysokości ucha kubka).
 7. Przyszywamy guzik i gotowe!

Otulacz na kubek na drutach

Otulacz na kubek na drutach Otulacz na kubek na drutach Otulacz na kubek na drutach Otulacz na kubek na drutach Otulacz na kubek na drutach Otulacz na kubek na drutach

3 komentarze

 1. Bardzo fajny ten otulacz, robiłam kiedyś podobny, ale baaardzo dawno temu…chyba czas na przypomnienie.

 2. Anna Kamińska Odpowiedz

  Mięta dziękuję za komentarz 🙂

  Mi od dawna chodził po głowie taki otulacz, aż w końcu doczekał się zrobienia, teraz kolej na Ciebie 🙂 Chętnie zobaczę Twój otulacz!

Zostaw komentarz