Uszyłam Julce jednorożca w wersji zimowej. Do uszycia wykorzystałam tutorial zamieszczony tutaj. Bardzo go polecam, ponieważ wszystkie elementy jednorożca są dokładnie rozpisane. Był to prawie jedyny darmowy tutorial do uszycia jednorożca jaki udało mi się znaleźć w sieci. Instrukcja jest tylko w języku angielskim, ale gdyby ktoś miał problem ze zrozumieniem, służę pomocą. Jedynie kopyta zrobiłam nieco inaczej niż w tutorialu. Jeśli Wasze dziecko też lubi konie tak jak moja Julka, to jednorożec będzie świetną przytulanką.

Jednorożca uszyłam z tkanin bawełnianych, a do grzywy, ogona, rogu i kopyt wykorzystałam biały polar. Standardowo do wypchania jednorożca użyłam wypełnienia najtańszej poduszki z Ikei. U mnie sprawdziło się już wiele razy, m.in. do wypchania lalki szmacianej i myszki franciszki. Z białych guzików powstały oczy. Zależało mi żeby jednorożec wyszedł w stylu skandynawskim i chyba się to udało 🙂 Nie ma to jak własnoręczne uszycie niepowtarzalnej maskotki. W żadnym sklepie takiej nie znajdziesz!

KILKA UWAG
 • Po zszyciu poszczególnych elementów jednorożca, ale jeszcze przed wywinięciem na prawą stronę warto gęsto ponacinać zapasy szwów (ja nacinałam co 5 mm). Jest to szczególnie ważne przy zaokrąglonych liniach szycia. Dzięki temu procesowi można zachować ładny kształt maskotki po wywinięciu.
 • Wypchanie rogu jednorożca można sobie ułatwić korzystając z ołówka, drutu od robótek lub innego przyboru ostro zakończonego. Dzięki temu możemy dokładnie dopchać wypełnienie do samego końca rogu.
 • Wszycie węzłówek jest dość trudne, ale ich wcześniejsze przyfastrygowanie do odpowiednich części znacznie ułatwi szycie. Chodzi mi tutaj o dwa elementy: pierwszy z nich to ten różowy kawałek tkaniny biegnący od rogu jednorożca do dwóch przednich kopyt, a drugi to kawałek szarego materiału w gwiazdki wszyty na zadzie.
 • Grzywę i ogon najlepiej wykonać z polaru, ponieważ po wycięciu pasków nic się nie strzępi, a oprócz tego bardzo ładnie wygląda w połączeniu z gładką tkaniną bawełnianą.
 • Jeśli chcemy, żeby jednorożec mógł stać, to musimy bardzo mocno wypchać kopyta. Ja celowo tego nie zrobiłam, bo wtedy maskotka wyszłaby bardziej sztywna i mniej przytulna.

Na koniec jeszcze kilka ujęć jednorożca.

Jednorożec Jednorożec Jednorożec Jednorożec Jednorożec

 

10 komentarzy

 1. Anna Soukane Odpowiedz

  Naprawdę pomysłowe połączenie kolorystyczne. Całość bardzo starannie wykonana. Widać mistrzostwo krawiectwa 🙂
  Bardzo ładna zabawka!
  Pozdrawiam.,

  Anna

  • Anna Kamińska Odpowiedz

   Anna dziękuję 😀
   Heh do mistrzostwa krawiectwa to mi jeszcze daleko 😀
   Pozdrawiam 🙂

 2. Witam,
  a jak osadzić ogon ? nie mogę tego dostrzec na zdjęciach 🙂 kawał dobrej roboty i dzięki Pani moja Księżniczka też będzie mieć swojego jednorożca 🙂 Pani wyszedł piękny 🙂
  Anna

  • Anna Kamińska Odpowiedz

   Witam serdecznie,
   faktycznie nie umieściłam ogona na zdjęciach 😉 Zwinęłam pasek z polaru i przyszyłam ręcznie do gotowego już zadu konia 😀 Dziękuję za miłe słowa 🙂

  • Anna Kamińska Odpowiedz

   Cyssia, link do szablonu jest w pierwszym zdaniu wpisu 🙂 Wystarczy kliknąć w słowo „tutaj”

Zostaw komentarz