Przygotowałam mój pierwszy tutorial. Będę wdzięczna za wszelkie uwagi i sugestie dotyczące szycia, jak i samej instrukcji. Od jakiegoś czasu chodziła mi po głowie taka spódnica, która będzie prosta w szyciu, która będzie miała marszczenie w pasie (dla ukrycia fałdek) i do której będę mogła wykorzystać resztkę dzianiny, która pozostała mi po szyciu sukienki.
Zapraszam do szycia! Chętne osoby, które zechcą uszyć taką spódniczkę mogą wysłać do mnie zdjęcie, które chętnie opublikuję na moim blogu 🙂
Tutorial
- Zaczynamy od wykrojenia paska dzianiny (myślę, że do tego modelu nadawał by się też cieniutki batyst) o szerokości 150cm i długości ok 67cm. Ja noszę rozmiar 38. Można tutaj eksperymentować z szerokością i długością, ja podaję takie wymiary, które użyłam do mojej spódnicy.
- Szycie rozpoczynamy od obrębienia dołu spódnicy. Ja to zrobiłam na overlocku, bo strasznie chciałam go w końcu wykorzystać, ale można również po prostu podłożyć materiał na zwykłej maszynie. Tutaj pokazuję ustawienia dla obrębienia trzema nitkami na moim overlocku.
- Obrębiamy dół spódnicy z włączonym nożem (ok. 0,5 cm odcinałam). Należy pamiętać, żeby zostawić kilka centymetrów łańcuszka przed i po zakończeniu szycia.

- Tak wygląda obrębiony dół:

- Teraz obrębiamy górę spódniczki. Wykorzystałam tutaj tzw. “wąskie obrębianie”, które jednocześnie zawija materiał. Ustawiłam overlocka tak jak widać na zdjęciu.
- Przeszyłam, pamiętając o pozostawieniu kilku centymetrów łańcuszka.
- Do kluczowego etapu szycia potrzebna nam będzie gumka-nitka o średnicy 1 mm. Ja wszyłam 10 rządków gumki i spokojnie wystarczyła taka jedna szpulka, na której nawinięte jest 30 m.
- Gumkę wszywamy na zwykłej maszynie, z ustawionym zyg-zakiem (2,5 długość, 4 szerokość). Zwykła stopka świetnie sobie radzi z wszyciem takiej gumki. Rozkładamy gumkę na materiale i dociskamy ją stopką, tak żeby gumka znalazła się w rowku stopki, dzięki temu podczas szycia nie trzeba tak naprawdę pilnować położenia gumki. Ja gumkę ułożyłam w odległości od obrębienia równej połowie szerokości stopki, dzięki temu łatwo można utrzymać równą odległość podczas całego szycia. Istotne jest, aby zyg-zak nie dziurawił gumki, tylko szył po obu jej stronach. Na początku i końcu ściegu pozostawiamy kilka centymetrów gumki. Nie naciągamy gumki podczas szycia!
- Kolejne gumki wszywamy w odległości równej połowie szerokości stopki, żeby łatwiej było utrzymać równe odległości. Ja wszyłam 10 gumek, bo chciałam mieć szeroki pas z marszczeniem, ale oczywiście można tutaj eksperymentować.
- Tak wygląda prawa strona materiału po wszyciu wszystkich gumek. Jeszcze nie są ściągnięte.
- Teraz naciągamy po kolei wszystkie gumki do takiej szerokości, aby spódniczka była do nas dopasowana (z lekkim luzem, bo jeszcze kilka centymetrów naciągniemy na końcu).
- Tutaj już ściągnięty materiał. Należy mniej więcej równomiernie ponaciągać wszystkie gumki, żeby ładnie się układało.
- Składamy brzegi spódnicy i spinamy szpilkami. Gumki na razie swobodnie wiszą.
- Przeszywamy szew na overlocku czterema nitkami. Z doświadczenia wiem, że szwy w dzianinach dobrze jest szyć na overlocku, bo na zwykłej maszynie pękają nitki podczas noszenia. Tutaj pokazuję ustawienia szycia:
- Przeszywamy szew spódnicy, pozostawiając łańcuszek na początku i końcu szwu (w dalszej części opiszę co z nim zrobić). Szyjemy bez obawy po gumkach z włączonym nożem, odcinając ok. 1 cm od brzegu.
- Teraz bardzo ważna uwaga! Nie przymierzamy spódnicy! Musimy zabezpieczyć gumki. Ujmujemy gumki po obu stronach szwu i związujemy. Lepszego sposobu na zabezpieczenie nie wymyśliłam 😉 Teraz można spokojnie przymierzyć 🙂
- Końce łańcuszka wciągamy w szew szydełkiem. Dzięki temu szew nie będzie się pruł.
- Na koniec rozprasowujemy szew i gotowe!